• Spoločná cykloturistika

     • V pondelok 26. júna sme zažili pocit slobody zvanej cykloturistika. V sprievode hliadky PZ sme spoločne s rodičmi a žiakmi spoznávali mŕtve ramená Latorice. Po zodpovednej a bezpečnej jazde sme si vypočuli zaujímavú prednášku od pána Beslera, ktorý nás oboznámil s funkciou čerpacej stanice a odkryl nám zákutia povodňového systému. Odmenou nám bola opekačka na brehu Latorice, ktorú sme strávili v pohodovej a priateľskej atmosfére.  

      Ďakujem všetkým rodičom a kolegom, ktorí prispeli k pokojnému priebehu celej cyklotúry.

      Mgr.Andrea Geletková

     • Naša škola má svoj hotel

     • Hmyz je zásadnou súčasťou úspešnej záhradky. Prospešný hmyz pomáha zbaviť sa škodcov, ktoré napádajú rastliny a pomáha udržať v záhrade rovnováhu. Zároveň opeľuje kvietky, okrasné i tie, z ktorých vyrastú zeleninové či ovocné plody.

      Existuje niekoľko druhov voľne žijúcich divých  včiel, ktoré sa podieľajú na cennom a často podceňovanom opeľovaní pestovaných rastlín. I vďaka nim záhrady prinášajú úrodu. Sú ešte usilovnejšie ako včely medonosné z úľov včelárov a dokonca im neprekáža nepriazeň počasia ako dážď, chlad či príliš teplo.

                  Mnohé z nich  sú na červenom zozname ohrozených živočíchov. Na rozdiel od medonosných včiel si nestavajú príbytky, ale vyhľadávajú otvory v dreve, v malte starých stien, v tehlách, skalkách alebo v pieskovci. Milujú duté stonky rastlín, ktoré sa priemerom približujú veľkosti ich tela. Nepotrebujú ich na prespávanie, ale na reprodukciu a prezimovanie. Práve ony sú častými užívateľmi hotela pre hmyz, kde nájdu hneď niekoľko preferovaných materiálov v malom priestore.

      Preto sme i my pozvali  na náš školský dvor pomocníkov, ktorí  svojou neviditeľnou prácou prispievajú k rastu.

                  Náš šikovný a zručný žiak Adam Šikora z 8.A triedy im  postavil hotel. Ruku k dielu pridali aj jeho spolužiaci. Na náš školský hotel pre hmyz využili naši žiaci drevo vyplnené rôznymi druhmi prírodných materiálov ako sú šišky, konáriky stromov, seno, svoje uplatnenie našla aj nepotrebná tehla, ktorá sa povaľovala na smetisku. Výsledok stojí za to - posúďte sami.

       

                                                                  Adam Šikora, žiaci 8. A triedy a p. uč. Sikorová

     • Futbalový turnaj v Hrani

     • ZŠ Novosad – prišla, videla, zvíťazila...

          Dňa 12.6.2023 sa za príjemného, trochu veterného počasia uskutočnil v susednej dedine Hraň na multifunkčnom ihrisku futbalový turnaj mladších žiakov. Turnaja sa zúčastnila aj naša Základná škola Novosad. Vybraní reprezentanti našej školy si zmerali sily so súpermi z Hrane, Cejkova a Zámutova. Hralo sa systémom každý s každým. Po ukončení všetkých zápasov a spočítaní získaných bodov bolo poradie nasledovné:

      1. miesto – ZŠ Novosad

      2. miesto – ZŠ Hraň

      3. miesto – ZŠ Zámutov

      4. miesto – ZŠ Cejkov

            Turnaj ako taký prebiehal v priateľskej atmosfére, búrlivom povzbudzovaní za pekného počtu divákov, ktorí prišli povzbudiť svojho favorita. Takisto mal veľmi slušnú športovú úroveň, k čomu prispeli všetci zúčastnení hráči z každej školy, ktorí predviedli kvalitné výkony. Na turnaji nechýbal ani náš veľký fanúšik  -p. riaditeľ našej základnej školy Mgr. Jaroslav Lajoš, ktorý nás povzbudzoval počas celého turnaja.

           Zápasy pre reprezentantov ZŠ Novosad neboli ľahké. V niektorých zápasoch museli otáčať nepriaznivý výsledok o niekoľko gólov ,ale zvládli to bravúrne.  Hlavným faktorom nášho zaslúženého prvenstva na turnaji bola sila  kolektívu a silného kamarátstva, ktoré sa ukázalo počas zápasov. Chlapcov taktiež charakterizoval  bojovný výkon, súdržnosť, nasadenie, technické parádičky a gólová efektivita. 

      Naši zlatí reprezentanti:

      Teo Bajus (2.A), Lucas Knap (2.A), Šimon Fekete (3.A) – kapitán, Ján Fenyeš (3.A), Oliver Serbin (3.A), Daniel Duna (3.A), Adam Danko (4.A), Matúš Maďar (4.A), Kevin Fráter (4.A), Emanuel Mendeľ (4.A), Lukáš Beneš (4.B)    

            Pri záverečnom ceremoniáli boli ocenení aj štyria jednotlivci - z každej školy jeden. Za našu školu bol vybraný hráč Ján Fenyeš (4.B) za výborné  nasedenie a kvalitné výkony v každom jednom zápase.

              Veľké poďakovanie patrí organizátorom turnaja - ZŠ Hraň a pani starostke Ing. Helene Zuskáčovej. Taktiež všetkým zúčastneným divákom – žiakom, rodičom a samozrejme všetkým hráčom, ktorí opäť potvrdili a ukázali, že futbal je pre nich šport číslo jeden a bez futbalu si svoj život nevedia predstaviť.

       

      Športu zdar a futbalu zvlášť !!!

       

      Mgr. Jakub Juroš

     • Školský výlet 8.A, 8.B, 6.A

     • Na čo sa teší počas školského roka najviac asi každý žiak? Predsa  na školský výlet!

      Aj my sme sa vybrali spoločne na školský výlet do Laser Arény v Košiciach. Každý z nás si zahral 3 hry, pri ktorých sme sa skvele zabavili, zašportovali si, niektorí sme bodovali, iní nie, ale všetci sme vychádzali z Laser Arény šťastní. A čo je to vlastne laser Game?

       

      Laser Game je úžasná moderná tímová hra, pri ktorej beháte v Aréne, v ktorej je okrem osvetlených prekážok takmer dokonalá tma, okolo vás hustá hmla, krčíte sa za prekážkami a strieľate po ostatných protihráčoch, ktorých sa snažíte zasiahnuť skôr, než oni zasiahnu vás. A to všetko za doprovodu vami vybratej hudby! V Aréne sú osvetlené iba prekážky, medzi ktorými sa skrývate. Zásah od protihráča vôbec nebolí, pretože sú zásahy snímané za pomoci elektroniky na veste, ktorú máte na sebe.

       Zdroj: https://www.laserarenakosice.sk/

       

      Potom sme sa presunuli do Auparku, kde sme sa stali súčasťou  Roadshow so @zitenergiou, zúčastnili sme sa vedomostných kvízov, robili sme rôzne pokusy týkajúce sa výroby energie prostredníctvom dynama, slnečných konektorov, merali sme napätie ovocia a zeleniny, dozvedeli sme sa rôzne informácie  o šetrení energie od http://setrimeprenas.sk/ a domov sme si odniesli okrem nových vedomostí aj drobné darčeky.

       

      PaedDr. M. Hriciková

      Mgr. E. Martinková

      Mgr. M. Mihucová

     • Ako písať vo svete dezinformácií

     • Podtatranská knižnica v Poprade v rámci súťaže Podtatranský školák pripravila workshop zameraný na prácu s informáciami, určený pre redaktorov školských časopisov základných škôl.

                      A tak sme sa 25. mája 2023 spolu s nádejnými mladými redaktormi           Z. Gojdanovou, M. Dobošovou, M. A. Martinkovou a A. Hricikovou vybrali              na workshop do Popradu.

                       Workshop pozostával z dvoch častí. V prvej časti nás redaktorka TASR      A. Hudecová oboznámila s informáciou, ako s ňou pracovať a ako ju overovať pri písaní článku,  kto je hovorca a čo je jeho úlohou. Pokúsili sme sa spracovať rozsiahlu tlačovú správu TASR do stručnej správy. Zúčastnili sme sa na tlačovej besede s publicistom a regionálnym autorom Mikulášom Argalácsom a Jánom Sabakom z Veterán klubu železníc v Poprade a dozvedeli sme sa množstvo informácií o histórii TEŽ  a o záchrane Kométy, prvej električky na našom území.

                       V druhej časti nám V. Šnídl z Denníka N vysvetlil rozdiel medzi hoaxom, dezinformáciou, misinformáciou a konšpiračnou teóriou. Dozvedeli sme sa o ich hrozbe a postavení v rámci sociálnych sietí a o tom, ako sa brániť takýmto informáciám. V. Šnídl pridal aj nejaké rady, napr. ak nepoznáme zdroj informácií, informácie nezdieľame.

                       Domov sme sa vracali plní zaujímavých informácií a pozitívnych dojmov. Už teraz sa tešíme na ďalší workshop.

       

      PaedDr. M. Hriciková

      Mgr. E. Martinková

     • MAMUT 2023

     •           Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach a Združenie STROM zorganizovali 2. júna 2023 už  21. ročník matematickej súťaže Mamut v priestoroch Základnej školy Mateja Lechkého  v Košiciach.

                 Súťaže sa mohli zúčastniť žiaci 4. až 6. ročníka základných škôl, resp. žiaci prímy osemročných gymnázií.

              Našu školu reprezentovalo päťčlenné družstvo v zložení Marek Baranec a Patrik Holiš zo 6. A, Silvia Feketeová, Aneta Hriciková a  Simon Varga z 5. A.

               Súťaž pozostávala z riešenia matematických úloh, na ktoré mali súťažiaci 120 minút. Úlohy boli rozdelené podľa obtiažnosti na 1-bodové (ľahké), 3-bodové (stredné) a 5-bodové (ťažké). Na začiatku súťaže každé družstvo dostalo prvých päť úloh: tri ľahké, jednu strednú        a jednu ťažkú. Súťažiaci v tíme riešili úlohy, výsledky odovzdávali opravovateľovi, ten posúval správny výsledok zadávateľovi, ktorý započítal body a vymenil úlohu za novú úlohu.

             Okrem matematických úloh žiaci absolvovali aj 3 športové úlohy po 30, 60 a 90 minútach od začiatku súťaže. Za splnenie každej športovej úlohy získali súťažiaci 1 úlohu navyše podľa zvolenej obtiažnosti. Aby sa vyrovnali vekové rozdiely medzi súťažiacimi, na začiatku súťaže získali družstvá za každého štvrtáka 5 bodov, za každého piataka 3 body a za každého šiestaka 1 bod.

           Naši súťažiaci riešili úlohy, odovzdávali, bodovali, športovali. Snažili sa vypočítať čo najviac príkladov, dobehnúť čo najrýchlejšie, získať čo najviac bodov. Napriek tomu, že sa neumiestnili na prvých priečkach, získali cenné skúsenosti, ktoré môžu využiť v ďalších súťažiach.

       

      PaedDr. M. Hriciková

      Mgr. V. Marošníková

     • Koncoročné fotenie - oznam

     • Vážení rodičia a milí žiaci!

       

                   Dňa 14.6.2023 bude na škole koncoročné fotenie žiakov. Cena za 1 fotku je 1 EURO.

      Pekný zvyšok dňa.

   • Kontakty

    • Základná škola s materskou školou Novosad
    • www.zsnovosad.edupage.org www.facebook.com/zakladnaskolanovosad
    • 056 6794332 056 6794333 +421 911 299 938
    • Letná 90 07602 Novosad Slovakia
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje